Roberto Ghezzi
Naturografie
Čovjek Umjetnost Priroda
Muzej-Museo Lapidarium, Novigrad-Cittanova
8. X – 8. XI 2021.
Izložba Naturografie – Čovjek Umjetnost Priroda rezultat je umjetničkog i znanstvenog projekta započetog 2019. koji si je zacrtao cilj da kroz umjetnost prividno sjedini obalni zemljopisni luk sjevernog Jadrana između Italije, Slovenije i Hrvatske.
Za taj je projekt Roberto Ghezzi prema estetskim, fizičkim, biološkim (flora i fauna) i kemijskim karakteristikama obradio brojna mjesta u Furlanijskoj Julijskoj krajini, Venetu, Sloveniji i Hrvatskoj.
Djela su mu plod suradnje Čovjeka i Prirode u drugačijoj perspektivi u odnosu na druge umjetničke forme, kojom se umjetnost u prirodi preobražava u umjetnost prirode. Priroda sama intervenira, stvarajući i živući na djevičanski čistoj podlozi koju je umjetnik postavio u ambijent.
Za ostvarenje svojih djela Ghezzi izabire mjesto instalacije i materijal podloge (u ovom slučaju platna ostavljena na otvorenom na obali rijeke Mirne), a dovršenje umjetničkog djela prepušta vremenu i samoj Prirodi.
Svjetlost, minerali, voda i organizmi koji u njoj žive djeluju na platna i stvaraju žive i uvijek drugačije pejzaže. Kad su gotova, platna se stabiliziraju i pripreme za izlaganje. Na taj način djelovanjem prirodnih elemenata i ljudskim umom nastaju naturografie©: djela koja ne predstavljaju pejzaž nego su i sama pejzaž.
Na ovoj izložbi Roberto Ghezzi izlaže djela koja su nastala u Hrvatskoj (na Istarskom poluotoku) 2020. godine, u rezervatu prirode na ušću rijeke Mirne (u suradnji s Gradom Novigradom – Cittanova).
Osim što ima umjetničku vrijednost, projekt naturografie© omogućuje mapiranje jednog područja, naglašavajući kroz suvremenu umjetnost njegovu pejzažnu vrijednost i bogatu bioraznolikost.
Novi dijalog između umjetnosti i prirode za drugačiji užitak u prirodi koja je ugostila i opskrbila umjetnikovo stvaranje.
Roberto Ghezzi rođen je 1978. u Cortoni. Rastao u djedovoj kiparskoj radionici, pohađao je gimnaziju „Luca Signorelli“ u Cortoni i likovnu akademiju u Firenci. S vremenom je sazrela zamisao koja, od promišljanja i eksperimentiranja s prirodom, a počinjući od slikanja, izraz nalazi u korpusu nepredviđenih radova koje je sam nazvao neologizmom naturografie©. Riječ je o djelima koje Ghezzi ostvaruje kroz prirodu, u dijalogu kad Čovjek i Ambijent ostvaruju duboku i originalnu vezu. Od 1992. godine ostvario je brojne izložbe u privatnim i javnim prostorima, od kojih spominjemo Općinsku galeriju suvremene umjetnosti u Arezzu, Muzej kraja svijeta u Ushuai, Prirodoslovni muzej Sveučilišta u Pisi, MARCA iz Catanzara, Palača Medici u Firenci, Battersea Park u Londonu, Fondacija Cariperugia Arte, Chiostro di Bramante u Rimu, Carraresi u Trevisu, Knjižnica Pu-Dong u Šangaju, Oceanografski muzej u Tunisu. Njegove naturografie© osvojile su nagradnu rezidenciju Fondacije Rocco Gulielmo 2020., nagradu ORA 2016., nagradu Art App Artist Contest 2017., nagradnu rezidenciju Arteam Cup 2018. i nagradu Arteam Cup Vanilla Edizioni 2019. Osim u Italiji, desetke umjetničkih rezidencija, eksperimentalnih istraživanja i ambijentalnih instalacija ostvario je i u najudaljenijim mjestima na planeti kao što su to Aljaska, Island, Južna Afrika, Norveška, Tunis i Patagonija. Roberto Ghezzi živi na selu u Toscani, nedaleko svoje obitelji. Roberta Ghezzija podržavaju galerije E Contemporary (Trst) Nous Art Gallery (San Gimignano) Gilda Contemporary Art (Milano) Galleria d’arte Faber (Rim).
Izložbu podupire i organizira Galerija E Contemporary (Trieste), START Cultura (Trieste)
u suradnji sa Jerica Ziherl, Muzej – Museo Lapidarium ( Novigrad-Cittanova)
foto Roberto Ghezzi
foto Roberto Ghezzi
foto Roberto Ghezzi
foto Roberto Ghezzi
foto Roberto Ghezzi
foto Roberto Ghezzi
foto Roberto Ghezzi
foto Roberto Ghezzi
foto Roberto Ghezzi
foto Roberto Ghezzi
foto Đanino Božić
foto Đanino Božić
Postav: Galerija E Contemporary, START Cultura,
u suradnji sa Furio Ogrisi i Ivan Blašković (Muzej-Museo Lapidarium)
Nakladnik: Muzej – Museo Lapidarium, Veliki Trg 8 a, 52466 Novigrad-Cittanova. Za nakladnika, urednica: Jerica Ziherl. Kustosice/a Elena Cantori i Monica Mazzolini. Tekstovi: Elena Cantori, Monica Mazzolini.Fotografije: Dario Ceoldo i Monica Mazzolini. Oblikovanje / Design: Stanislav Habjan. Tisak: Vemako, Zagreb, 2021. Naklada: 150
Program je realiziran uz podršku Talijanskog instituta za kulturu u Zagrebu, Grada Novigrada-Cittanove i Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.
Izložba se može pogledati do 8.11.2021. za vrijeme radnog vremena muzeja:
od ponedjeljka do petka 09:00 – 15:00 / subotom po potrebi uz prethodnu najavu: 052 726 582; 091 6202889
_________________________________________________________________
Zbog vaše i naše sigurnosti, tijekom posjeta Muzeju ljubazno vas molimo da se pridržavate sljedećih uputa:
– nosite zaštitnu masku za lice
– održavajte razmak od 2 metra
– pri ulasku u Muzej upotrijebite sredstvo za dezinfekciju ruku koje se nalazi na samom ulazu
– ako imate respiratornih problema kao što su kašalj i povišena tjelesna temperatura, molimo vas da ostanete kod kuće
Zahvaljujemo na razumijevanju.