Muzej-Museo Lapidarium
u sklopu ciklusa međumuzejske suradnje ima zadovoljstvo pozvati vas na izložbu
Muzej Moslavine Kutina
otvorenje izložbe u petak, 21. listopada 2022. u 19 sati u Muzeju Lapidarium, uz prisustvo muzealaca Muzeja Moslavine Kutina, te Zvjezdane i Josipa Mikalke. Izložbu otvaraju Zlatko Babić, Anteo Milos, gradonačelnici Kutine i Novigrada te Vladimir Torbica, pročelnik Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije.
U Novigradu predstavit će se dio građe Muzeja Moslavine Kutina koji čini sažeti pregled iz 24 zbirki muzeja pokrivajući kulturno-povijesno blago područja Moslavine, dijela hrvatske Posavine i zapadne Slavonije. Iz odjela Arheološki lokaliteti Moslavine izložit će se građa iz zbirki Starčevačka kultura (6200. – 5400. g. pr. kr.), Vučedolska kultura (2 900 – 2500 g. pr. kr.), Kultura polja sa žarama (kasno brončano doba), Starije željezno (Halštatsko) doba, Antika ( 2. – 5. st.) i Kasni srednji vijek (14.-16. st.) od čega izdvajamo građu iz Podgarić – Garić-Grada koju čine keramički pećnjaci s motivima zmajeva koji su slični motivima grifona iz stalog postava novigradskog muzeja.
Gotička časa na niskoj nozi finije izrade, keramika,
Sokolovac – Ušić grad, kasni srednji vijek, druga polovina 15. st. – početak 16. st.
Ukrasne ploce pecnjaka, keramika, Garic grad kasni srednji vijek, 15. st.
Kulturno-povijesni odjel predstavit će se starim razglednicama Kutine, Popovače, Velike Ludine i Volodera. Izlaže se i Povelja iz 1843. godine izdana u ime cara Ferdinanda I. Austrijskog kojom Kutinjanima dodijeljeno je pravo na osnivanje obrtničkog ceha, kao i građa iz vremena Mate Lovraka koji je započeo svoju učiteljsku karijeru u Kutini.
Povelja 1843.
Izuzetno je zanimljiv izbor iz Etnografske zbirke budući da se Moslavini danas zemljopisno gasi pokrajinski identitet jer je administrativno podijeljena na 3 županije i 3 biskupije. Stoga se izlažu predmeti bogatog moslavačkog tekstilnog rukodjelstva, od čega se ističu parte (simbol djevojaštva i mladenačke krune), poculice (ženska oglavlja) i peče (marame udanih žena), a tu su i neizbježne voštane pisanice.
Mladenkina kruna
Iz zbirke Galerijskog odjela izlažu se djela Rudolfa Donassyja, Antuna Motike, Marina Tartaglije, Ive Šebalja, Alema Biočića, Marijana Glavnika, Antona Cetina, Ivana Branka Imrovića, Mate Geriecija, Ivana Lovrenčića, Ferdinana Kulmera i Ivana Milata. Potonjem umjetniku posvećen je poseban prostor u Lapidariumu. Naime, manje je poznato da je Ivan Milat (slikar, kipar, donator, kustos i osnivač gradske galerije, jedan od vodećih kulturnih djelatnika Kutine) godina 1950-ih živio u Puli. Radio je kao nastavnik likovnog u Gimnaziji Branko Semelić, kao vanjski suradnik za Arheološki muzej i autor je reljefne spomen-ploče Matka Laginje. S obzirom na to što jedna od Milatovih pulskih učenica živi u Novigradu, kao i to da njegov unuk studira u Puli, novigradski muzej povezao je crtice iz umjetnikove zanimljive životne priče. Izlažu se crteži Ivana Milata iz tog pulskog razdoblja, posuđeni od Milatove kćeri Zvjezdane Mihalke iz Kutine, a Milatov unuku Josip Mihalke, student povijesti u Puli, napisao je kratki esej o svom djedu što je objavljeno u novoj publikaciji Lapidariuma.
Antun Motika Akt-akvarel, 1952.
Ivan Milat, Pula 1960-te Ivan Milat, Portret Vesne Girardi, Pula, oko 1960-te
Ivan Milat, Kutina, oko 1960-te
Kustosice izložbe: Jamina Uroda Kutlić i Jerica Ziherl.
Izložba će se moći pogledati do 4. prosinca 2022.
Program Muzeja Lapidarium ostvaren je sredstvima Grada Novigrada-Cittanova i Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.